Yönetim
Gençlik ve Spor Bakanı

Dr. Osman Aşkın BAK


Osman Aşkın Bak, 11 Ekim 1966'da İstanbul Üsküdar'da doğdu. Rize – Pazarlıdır.

Baba adı Muhittin, anne adı Fatma'dır.

Dr. Makine Mühendisi, Üst Düzey Yönetici; İTÜ Makine Fakültesini bitirdi. İngiltere’de Nottingham Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansını, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği programında doktorasını yaptı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. Makale ve bilimsel yayınları bulunmaktadır.

Özel sektörde üst düzey yönetici pozisyonunda Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi olarak çalıştı. DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev üstlendi. İstanbul Ticaret Odasında 2005-2011 yılları arasında Meclis Üyesi olarak görev yaptı.

Sporla iç içe bir yaşamı olan Bak, hem spor kulüpleri hem de spor federasyonlarında çeşitli yöneticilik görevleri üstlendi. Federasyon bazında; İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, TFF Profesyonel Kurul ve Dış İlişkiler Kurulu Üyeliği ile Genel Kurul Delegeliği ve 2007-2011 yılları arasında Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü. TGF Başkanlığı döneminde Dünya Takımlar Şampiyonluğu elde edildi.

Kulüp yöneticiliği alanında da Türk Sporuna hizmet eden Bak, İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Genel Sekreterliği ve Başkanlığı, Kasımpaşa Spor Kulübü Genel Sekreterliği, Erok Spor Kulübü yöneticiliği ve Haliç Su Sporları Kulübü kurucu yönetim kurulu üyeliği görevlerini üstlendi.

24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. NATO PA Türk Grubu Üyesi ve Dışişleri Komisyonu Sözcüsü oldu. NATO PA Üyeliği süresince Bilim ve Teknoloji Komitesinde Özel Raportör olarak enerji alanında birçok rapora imza attı.

TBMM Dopingle Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevini üstlendi. Komisyonun çalışmaları sonunda Türk Sporunda dopingin önlenmesine yönelik kapsamlı bir rapor hazırlandı.

25. ve 26. Dönemde Rize Milletvekili seçildi. NATO PA Türk Grubu Başkanı oldu. 19 Temmuz 2017 tarihinde 65. Hükümette Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine getirildi.

Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca ve Farsça bilen Bak, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 


Biyografisi
Mehmet BAYKAN
Genel Müdür
1964 yılında Konya’da doğan Mehmet Baykan, ilk spor yöneticiliğine 1988 yılında Konya Taşkentspor Kulübü’nde başladı. Konya Futbol İl Temsilciliği ve Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendikten sonra 1998 – 2011 yılları arasında 13 yıl boyunca aralıksız olarak Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı’nı yürüttü. Baykan, 2 yıl süre ile de Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevinde bulundu.
 
2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Mehmet Baykan, 2007’de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması” ile ödüllendirildi.
 
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda çeşitli dönemlerde görevler alan Mehmet Baykan, ilk kez 2004 – 2006 yılları arasında Dr. Levent Bıçakcı başkanlığında TFF Yönetim Kurulu üyesi oldu. Ardından 14 Şubat 2008’den Haziran 2011’e kadar da önce merhum Hasan Doğan, daha sonra da Mahmut Özgener başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’nda asil üye olarak bu göreve devam etti. 29 Haziran 2011’de Mehmet Ali Aydınlar başkanlığında oluşturulan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi’nde tekrar görev alan Baykan, amatörlerden sorumlu yönetim kurulu üyeliğini üstlendi. Baykan, son olarak 27 Şubat 2012 tarihinde seçilen Yıldırım Demirören başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’na seçildi.

Futbolun yanı sıra Tekvando Federasyonu ve İzcilik Federasyonu yönetim kurulu üyeliği de yapmış olan Mehmet Baykan, 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura üyeliğinin yanı sıra 2009 Şurası’nda divan başkan yardımcılığı da yaptı.

Mehmet Baykan, Aralık 2009’da Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanlığı  görevine getirildi. 08 Ekim 2011 tarihinde yapılan genel kurulda yeniden genel başkanlığa  seçilen Baykan, Temmuz 2012 tarihiyle bu görevini devretti.

Mehmet Baykan, spor federasyonlarının özerkleşmesi ve spor kulüpleri kanunu çalışmalarına bakanlık ve genel müdürlük bazında katkılarda bulundu. Baykan, Bisiklet, Tekvando, Halter gibi federasyonların genel kurullarında divan başkanlıklarının yanı sıra bir süre Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimini kayyum olarak da üstlendi.

Mehmet Baykan, 2012 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kurulan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı görevine atandı.

9 Eylül 2011 tarihinden itibaren Spor Genel Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Mehmet Baykan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.


Mustafa TUTULMAZ
Afyonkarahisar Valisi

 

Mustafa TUTULMAZ, 1965 yılında Antalya’nın Korkuteli ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Korkuteli’de orta ve lise öğrenimini Burdur’da tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. 1988 yılında Antalya kaymakam adayı olarak göreve başladı. 1989-1990 yılları arasında 1 yıl süre ile İçişleri Bakanlığı tarafından İngilizce dil öğrenimi ve mesleki çalışmalarda bulunmak üzere İngiltere’de bulundu. 4 ay süreyle Isparta İli Gelendost İlçesi Kaymakam Vekilliği görevini yürüttü. 1991-1992 yılları arası Eskişehir ili Mihalgazi Kaymakamlığı, 1993-1995 yılları arası Ardahan ili Göle Kaymakamlığı, 1995-1998 yılları arası Erzincan ili Tercan Kaymakamlığı, 1998-2001 yılları arası Kastamonu Vali Yardımcılığı, 2001-2002 yılları arası Ordu ili Perşembe Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 2000-2001 yıllarında İngiltere Exeter Üniversitesi, Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans yaptı. 2002-2006 yılları arasında Sivil Savunma Genel Müdürlüğünde ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı, 2006-2011 yılları arası Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcılığı, 2011-2012 yıllarında İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği görevinde bulundu. 2013-2014 yılları arası TBMM’ne Bağlı olarak kurulan Kamu Denetçiliği Kurumunda kurucu Genel Sekreter olarak görev yaptı. Genel müdür yardımcılığı görevini yürütürken 2006-2009 yılları arası Polis Akademisinde Vatandaşlık Hukuku Dersi Öğretim Elemanı olarak görev yaptı.
 
Görev yaptığı süre içinde, Milletlerarası Ahvali Şahsiye Komisyonu (CIEC) Genel Kurul ve Çalışma Grupları, Avrupa Konseyi Vatandaşlık Konferansı ve Çalışma Grupları, Avrupa Birliği Müzakere Süreci – Tarama Çalışmaları, Sivil Savunma, nüfus ve vatandaşlık ile kamu denetçiliği alanında uluslararası konferans, toplantı, seminerlere katılım ve inceleme ziyaretleri ile İnsan hakları, liderlik, toplam kalite yönetimi, bilgi ve belge yönetimi, proje hazırlama kursları ile değişik hizmet içi eğitim kurslarına katıldı. T.C. Kimlik Kartının proje hazırlık, pilot uygulaması ve yaygınlaştırma hazırlık çalışmalarında komisyon başkanlığı görevinde bulundu.
 
21 Mayıs 2014 tarih ve 2014/6366 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Siirt Valiliği görevine atanan Valimiz Mustafa TUTULMAZ ,13 Haziran 2017 tarih ve 2017/10458 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla atandığı Afyonkarahisar Valiliği görevine 04 Temmuz 2017 tarihinde başladı.
 
Mustafa TUTULMAZ evli ve iki çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.
Dr. Yunus TORTOP

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü

06 Nisan 1970’de Afyonkarahisar’da doğdu. Orta ve lise öğrenimimi 1988 yılında Afyonkarahisar İmam Hatip Lisesinde, Lisans Eğitimini 1992 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde 2. lik başarı derecesiyle tamamladı. Yüksek Lisans Programını 2005 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü “Beden Eğitimi ve Spor” Ana Bilim Dalında, Doktora programını 2009 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü “Anatomi” Ana Bilim Dalında tamamlayıp Dr. Unvanını aldı. 2011 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atandı.

1992-1999 yılları arasında Afyon Lisesinde Beden Eğitimi öğretmeni olarak çalıştı. Aynı zamanda 19 Mayıs, 23 Nisan ve 29 Ekim Tören ve kutlamalarında Tören Komutanı olarak görev yaptı ve başarı belgeleriyle ödüllendirildi. 1999-2011 yılları arasında Afyon Kocatepe Üniversitesinde Beden Eğitimi Okutmanı olarak görev yaptı. 2011-2015 yılları arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda Öğretim Üyesi olarak çalıştı.

2000-2015 yılları arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdür Yardımcılığı, 2011-2015 yılları arasında, Afyon Kocatepe Üniversitesinde Organizasyon Hizmetleri Birim Koordinatörü olarak görev yaptı. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Zafer Yürüyüşü etkinlikleri, Bahar şenlikleri ve Mezuniyet törenleri ile birçok Kongre, konferans, panel ve konser gibi etkinliklerde Genel Koordinatör olarak görev aldı. 

Erasmus kapsamında 2 defa Almanya’nın Hamm Belediyesi Gençlik merkezlerinin davetlisi olarak, Personel Eğitimi Programlarına katıldı. 1.sinde Almanya’daki Eğitim Kurumları ve beden Eğitimi derslerinin işlenişi, 2.sinde ise, Almanya’da bulunan spor kulüpleri ve Gençlik Merkezlerinin işleyişi üzerine incelemelerde bulunarak eğitim aldı. Yine Erasmus kapsamında, Polonya’nın Varşova ve Biala Podlaska şehirlerinde bulunan Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Fakültelerinde, öğrenci ve öğretim elemanlarına yönelik ders verme hareketliliği programlarına katıldı. 

Afyon Kocatepe Üniversitesine bağlı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun tüm bölümlerinde, Eğitim Fakültesi İlköğretim bölümünde ve Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümünde, Fiziksel Uygunluk, Fiziksel Aktivite ve Sağlık, İnsan Anatomisi ve Kinesyoloji, Etkili İletişim Becerileri, Spor Psikolojisi, Grup Dinamiği ve Liderlik, Öğretmenlik Uygulaması, Almanca, Atletizm ve Voleybol derslerini yürüttü. Çoğunluğu Antrenman ve Hareket Bilgisi ile Sporda Sağlık Bilimleri alanında olmak üzere, 6 Uluslararası hakemli dergilerde, 6 Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan toplam 12 adet makalesi ile Uluslararası Kongrelerde sunulan ve bildiri kitaplarında basılan 7 adet Uluslararası bildirisi bulunmaktadır.

İyi düzeyde Almanca bilen Tortop,  aktif olarak kayak ve voleybol spor dalları ile ilgilenmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

 

Birimler


İdari ve Tesisler Spor Mali İşler Sporcu Eğitim Merkezi ve Sicil Lisans

 Arif ÖZKAYA
Şube Müdürü

İsmail BARIN
Şube Müdürü 

Faruk BAYRAM
Şube Müdürü 

İsmail KILINÇ
Şube Müdürü
Gençlik Merkezi Gençlik Merkezi  

Gökhan GÜRBÜZ
Gençlik Merkezi Müdürü

Ahmet ERTÜRK
Gençlik Merkezi Müdürü