Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı’nda okullarda başlayan sporcu yetenek taraması çalışmalarında sona gelindi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi’nin Afyonkarahisar’daki çalışmaları hızla sürüyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttükleri Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında 2017-2018 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar il genelinde eğitim veren ilkokulların 3. Sınıflarında eğitim gören öğrencilere yönelik yetenek taraması yapılmıştı. Yapılan yetenek taramalarının ardından fiziksel gelişimlerinin yanı sıra sportif özellikleri de yakından takip edilen öğrenciler için spora yönlendirme sürecine gelindi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü uzman eğitmenleri tarafından özel ekipmanlarla yürütülen sportif tarama testleri yaklaşık 9 bin öğrenciye yapıldı. Yapılan testler sonucunda seçilen 467 sporcu arasından finale kalan 150 öğrenci için final etabında denge ve reaksiyon ölçümleri yapıldı. 

Testleri başarıyla tamamlayan öğrenciler fiziksel özellikleri ve kas kütle ölçümlerinin ardından uygun olan spor branşına yönlendirilecek.