Afyonkarahisar'ın İhsaniye ilçesine bağlı Ayazini Köyü'nde Türkiye Oryantiring Federasyonu’nun tarafından 14 Yaş Altı Kademe Yarışması yapıldı. Yarışmanın birinci gününde 600 sporcu ter döktü. 

Frig Vadisinin kalbi olarak nitelendirilen İhsaniye ilçesine bağlı Ayazini Köyü'nde 58 farklı ilden ve 48 spor kulübünden 600 sporcu yarıştı. 3000 yıllık tarihe ve kültüre ev sahipliği yapan Ayazini Köyü spor turizmine kapılarını bu müsabakalarla açmış oldu. 

Müsabakaları Afyonkarahisar Vali Yardımcıları Dr. Mehmet Boztepe, Nurullah Kaya, İhsaniye Kaymakamı Semih Doğanoğlu, Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci ile sporcuların velileri takip etti.

Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz, yaptığı açıklamada Ayazini bölgesine ilk kez geldiklerini söyleyerek bölgenin tam istedikleri gibi bir alana sahip olduğuna dikkat çekti. Akyüz, "Bu bölgede şu an için yaklaşık 20-25 kulüpten gelen 600 civarında kayıtlı sporcumuz var. Ben ilk kez geliyorum bu bölgeye. Keşke daha evvel gelseydik diye düşündük. Çünkü tam bizim branşımıza göre sokak araları, tarihi eserler, mağaralar, şapeller daha önceki uygarlıklardaki yaşayan insanların burada yaşadıkları bölgede böyle bir organizasyon yapmak mükemmel. Vali Gökmen Çiçek beye özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bize çok yardımcı oldu." dedi. 

Gençlik ve Spor İl Müdür Feyzullah Dereci, Ayazini bölgesine Vali Gökmen Çiçek'in ciddi anlamda önem verdiğini dile getirerek, oryantiring Federasyonunu buraya getirilmesini özellikle talimatını verdiğini anlattı. Dereci, "Vali beyin burada birinci hedefi bu bölgeye Türkiye'nin her tarafından insanları getirip bu alanın öncelikle tanıtılması böyle bir yerimiz var diye. Bundan sonraki yarışmalarımız da var. Bu yöreye, alana yönelik bir geleneksel yarışma yapma düşüncesi var sayın Vali beyin." ifadelerine yer verdi. 

Yarışlar kız, erkekler, yeni başlayan 10, 12 ve 14 yaş olmak üzere 8 kategoride yapıldı. Dereceye giren sporculara düzenlenen törenle madalya ve başarı belgeleri protokol tarafından takdim edildi.  Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak dereceye giren sporcuları tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.